Dovolená tak nemusí začít, až ve chvíli, kdy dorazíte do cílové destinace, ale už nástupem do auta a výjezdem z garáže. Mnozí z těch, kteří si ji vyzkoušeli, už ani jinak cestovat nechce. Je třeba ale mít na paměti, že to, co se líbí jednomu, nemusí vyhovovat druhému. S čím tedy dopředu počítat, pokud o takové dovolené uvažujete, abyste nebyli zklamaní?

Fotka od Siggy Nowak z Pixabay

OBYTŇÁK NEBO KARAVAN?

Na začátek krátké vysvětlení, jaký je vlastně rozdíl mezi obytným vozem a karavanem. Obytný vůz je jednoduše řečeno auto, ve kterém se dá bydlet. Je podobný přívěsu, ale má vlastní pohon, takže je možné jej řídit zevnitř. Karavan (i když je tento termín hojně používaný i pro obytný vůz) je naproti tomu obytný přívěs sloužící k rekreačním účelům zapřažený za osobním automobilem.

Karavan i obytný vůz si můžete koupit nebo pronajmout. Ačkoliv jejich prodeje každým rokem stoupají, oblíbenějším způsobem pořízení stále zůstává zapůjčení. Na trhu existuje celá řada půjčoven, které mají v nabídce širokou škálu vozů či přívěsů a to v různých cenových relacích. Některé obytné vozy jsou skutečnými byty na kolečkách. Mají plně vybavenou kuchyň, koupelnu, samostatné wc, dostatek místa na spaní i úložného prostoru. To vše se ovšem odráží v ceně půjčovného.

Fotka od S. Hermann & F. Richter z Pixabay

NA KOLIK TEDY PRŮMĚRNÝ PRONÁJEM VYJDE?

Za středně velký a standardně vybavený obytný vůz zaplatíte v půjčovně během sezóny zhruba 3000 Kč za den. Důležité je si dopředu zjistit, jaký je v této ceně zahrnutý denní nájezd kilometrů a kolik stojí jeho případné překročení. Cenou za pronájem to ovšem nekončí. Dalším důležitým faktorem je také spotřeba vozu, která vám může cestování prodražit na pohonných hmotách. Průměrná spotřeba se pohybuje kolem 11 l/100 km (tento ukazatel se ale velmi liší dle jízdního stylu řidiče a řady dalších faktorů). Dopředu počítejte také s poplatky na dálnicích, které bývají u obytných vozů i o 30% vyšší než u osobních automobilů. Udělejte si proto dopředu plán cesty a zjistěte si, kolik vás bude stát průjezd v daných úsecích. S těmito náklady pak počítejte ve vašem cestovním rozpočtu.

Levněji vyjdou obytné přívěsy nebo-li karavany, které se cenově pohybují mezi 1000 - 1500 Kč na den. I u nich je potřeba počítat se zvýšenou spotřebou pohonných hmot a s poplatky na dálnicích.

A pokud pojedete do kempu, což je v některých zemích jediná legální možnost, kde s karavanem či obytným vozem složit hlavu, počítejte s částkou za pronájem místa v kempu. V sezóně zaplatíte za auto, dva dospělé a dvě děti i 50 eur za noc. Samozřejmě, i v případě kempů platí, že existují levnější a dražší varianty. Určitě se tedy vyplatí, udělat si předem malý cenový průzkum a vypsat si několik možných variant, kde lze v dané oblasti kempovat, aniž byste utratili více než chcete.

Fotka od Siggy Nowak z Pixabay

S ČÍM JEŠTĚ POČÍTAT?

  • Většina půjčoven bude požadovat vratnou kauci ve výši 20 000 - 30 000 Kč, která pokryje případné škody.
  • Auta bývají pojištěná proti havárii, ale s určitým procentem spoluúčasti - zjistěte si s jakým.
  • Pokud se chystáte do zahraniční, zjistěte si, do jakých států vás půjčovna s vozem pustí. Ve většině případů to bývají státy EU.
  • Počítejte s tím, že v ČR, ale i v jiných státech se dá v karavanu bydlet pouze v kempu nebo na vyhrazených místech. Zjistěte si předem, která místa to jsou a kolik vás to bude stát.

JAKÉ JE POTŘEBA ŘIDIČSKÉ OPRÁVNĚNÍ?

Zhruba 95% obytných aut, které jsou nabízeny půjčovnami spadá do kategorie 3,5 tuny. K řízení vám tedy stačí řidičský průkaz skupiny B.

U karavanů, které bývají zapřažené za osobním automobilem to bývá o něco složitější. V tomto případě budete muset počítat, jak s váhou vašeho auta, tak karavanu. V praxi to znamená, že pokud váha vozidla nepřevyšuje stanovených 3,5 tuny, tak k němu smí být zapřažené vozidlo o maximálně hmotnosti nepřevyšující 750 kg. K řízení takovéto jízdní soupravy tedy opět stačí řidičský průkaz skupiny B.

PRAKTICKÉ RADY

Hned na začátku si rozmyslete zda budete více cestovat nebo spíš pobývat na jednom místě. Pokud se rozhodnete pro častější přesuny, je určitě vhodnější pronájem obytného vozu a naopak.

Sestavte si rozpočet cesty a zahrňte do něj veškeré očekávané náklady související s použitím obytného vozu či karavanu, včetně tankování, dálničních a ubytovacích poplatků atd. Vyhnete se tak nepříjemnému zjištění, že vás obytný vůz stojí víc než jste čekali a nezbývá vám nic jiného, než sáhnout do peněz určených k zábavě.

Fotka od loufre z Pixabay

Seznamte se podrobně se všemi funkčními vlastnostmi zapůjčeného vozu, ať ho na cestách plně využijete například: Jak a kde se zapíná voda či topení? Kde jsou přípojky na vodu a elektřinu? Jak doplnit pitnou vodu? Jak vyprázdnit odpadní nádrž? apod.

Vzhledem k tomu, že budete po dobu cesty odkázáni na vodu ve vaší nádrži, šetřete s ní. Vypínejte ji během mytí nádobí a sprchování. V půjčovně se také informujte, zda je voda v nádrži pitná či nikoliv.

Obecně se doporučuje neplýtvat ani zásobami elektřiny, pokud nejste v kempu. O tom, zda vybraný karavan splňuje vaše nároky na elektřinu se raději informujte předem v půjčovně.

Stáhněte si do telefonu aplikace, které vám zpříjemní cestování. Vhod vám určitě přijdou navigace jako Waze nebo Google maps či aplikace pro hledání parkovacích stání pro karavany a obytné vozy Stellplatz Radar nebo ta, kde najdete vhodné místo k přespání jako Park 4 night.

CO ŘÍCI ZÁVĚREM?

Když to shrneme, tento druh cestování není určitě levnější alternativou klasické dovolené. Počítejte s vyššími provozními náklady a mějte i dostatečnou finanční rezervu na případné nečekané výdaje. Odměnou vám ovšem bude pohodové cestování s celou rodinou a rozmanitost míst, které můžete v rámci jedné dovolené navštívit. Díky tomu získáte nepřeberné množství zážitků a možná se i členové vaší domácnosti něčemu přiučí. Například, že s vodou a elektřinou je potřeba šetřit a to nejen během dovolené v karavanu :-)