eIDAS eurosmernica pri elektronickom podpise

O čom hovorí eIDAS eurosmernica pri elektronickom podpise a prečo je dôležité, aby ju aplikácie umožňujúce digitálny podpis spĺňali?

Ak chceme využívať online služby vo všetkých členských štátoch EÚ, musíme s istotou vedieť, že naša elektronická identita bude chránená a nikdy nezneužitá. Spoločný digitálny trh EÚ je realitou od roku 2016, kedy smernica eIDAS nadobudla svoju účinnosť. Za posledné roky sa na trhu stihla ustáliť, čoho dôsledkom je aj vznik viacerých online aplikácií, ktoré digitálny podpis v tejto forme umožňujú. Jednou z nich je aj Sloneek.

Zdroj: Unsplash / Ernesto Velázquez

Názov eIDAS vznikol zo skratky eID a eSignature, teda elektronická identifikácia a elektronický podpis. Táto európska regulácia je často označovaná ako prelomová. Odstraňuje mnohé bariéry tým, že umožňuje bezproblémovo riešiť mnohé právne a obchodné úkony na diaľku. Čo viac si môžeme priať. V dnešnej uponáhľanej dobe vie elektronický podpis ušetriť nielen čas, ale v konečnom dôsledku aj peniaze. Ako? Pripravili sme si pre vás prípadovú štúdiu, kde sa bližšie pozrieme na dátovú analýzu.

Zdroj: Unsplash / Marek Levak

Vedeli ste, že využitím Sloneeka môžete ušetriť čas potrebný na spracovanie dokumentov v priemere o 80%? To, ako môže zavedenie elektronického podpisu zefektívniť chod fungovania aj vášho HR oddelenia sa dočítate v spomínanej analýze. Vaši HR-isti a zamestnanci to určite ocenia :-)

Poďme sa spoločne pozrieť na dôvody, prečo chcieť podpisovať elektronicky.

  • Flexibilita v dobe covidovej. Súčasná situácia výrazne zmenila spôsob komunikácie a zvýšila tlak na distančné právne jednanie, a to najmä uzatváranie zmlúv bez nutnosti fyzického kontaktu.
  • Zásadné znižovanie nákladov na “tradičný” podpis. Do nákladov okrem papieru a tlače, započítajme predovšetkým čas zainteresovaných ľudí. Nehovoriac o šetrení nášho životného prostredia a spoločenskej zodpovednosti firiem, ktoré množstvo papiera produkujú ročne na “tony”. Prispieť môžete aj vy, pritom stačí tak málo.
  • Prehľad a poriadok v procese podpisovania dokumentov. Administrátori majú jasný prehľad nad stavom dokumentov. Ľahko môžu urgovať podpisujúce strany na pár klikov. Určite to ocenia aj zamestnanci, ktorým sa žiadna zmluva len tak ľahko nestratí.
  • Validita. Podpisovanie v Sloneekovi je plne kompatibilné s EÚ nariadením eIDAS. Podpis je tak plne uznávaný a vymáhateľný po celom území EÚ. Ak by vás táto problematika zaujímala, podrobný právny rozbor poskytla aj skupina právnikov z AK Havel & Partners tu.
  • Bezpečnosť. Dátová komunikácia dovnútra aj von zo Sloneeka je zabezpečená HTTPS certifikátom. Dokumenty sú chránené cloudovou infraštruktúrou AWS.
  • Nelimitovaný počet podpísaných dokumentov.

Zdroj: Unsplash / Kelly Sikkema

Ako na elektronický podpis so Sloneekom ?
Úplne jednoducho. Podpisovať dokumenty môžu interní zamestnanci, ktorí majú založené konto v Sloneekovi, rovnako ako aj externí spolupracovníci od ktorých potrebujete podpísať ľubovoľný počet dokumentov. Sloneek nelimituje, ale stará sa o to, aby vaša spoločnosť na ceste za digitalizáciou a modernizáciou šla správnym a bezpečným smerom.

Celý postup sme rozpísali v tomto dokumente na strane č.4 a č.5.

Do skorého podpisovania!

Júlia Čuláková
Marketing manager
Spojme sa na Linkedine! 🤗