Home office - pro někoho benefit pro jiného negativní důsledek pandemie koronaviru.
Pandemie Covid-19 proměnila pracovní podmínky velké části zaměstnanců a zatímco dříve byl home office vnímám jako benefit, který byl navíc mezi zaměstnavateli nabízen velmi ojediněle, dnes je u drtivé většiny kancelářských pracovníků, běžnou pracovní realitou. Ti, kteří si již práci z domova vyzkoušeli, jistě zjistili, že se nejedná o lehkou věc. Co tedy udělat proto, abyste se během práce z domova nezbláznili? Je to jednoduché. Nastavte si svá pravidla. Jen ta zajistí, že si i v domácím prostředí udržíte pracovní morálku, stejnou produktivitu práce jako v kanceláři nebo že nezačnete psychicky strádat, protože vám bude chybět sociální kontakt. Schválně jsem do věty přidala slovíčko “svá”, protože k tomuto tématu existuje celá řada doporučení, ale stejně jako se všem lidem nelíbí stejná hudba, tak ani v pracovní rutině, neplatí stejná pravidla pro každého. Vyzkoušejte si, co vyhovuje zrovna vám. Důležité je, aby šlo o pravidelné činnosti. Praktické rady a tipy najdete v následujícím článku.
VZÁJEMNÁ DOHODA SE ZAMĚSTNAVATELEM
Ačkoliv se z médií může zdát, že vláda zaměstnavatelům nařídila práci z domova u pracovníků, jejichž charakter práce home office umožňuje, není tomu tak. Práci z domova stále nelze zaměstnanci nařídit a nefunguje to ani opačně, zaměstnanec nemůže po svém zaměstnavateli home office vyžadovat. Vše tedy závisí na vzájemné dohodě obou stran. Pravidla pro práci z domova nastavuje zaměstnavatel, ovšem zaměstnanec s nimi musí souhlasit. Berme to tak, že jste se na práci z domova se zaměstnavatelem dohodli. Zde přináším několik tipů, na čem je dobré se raději s nadřízeným domluvit předem, aby nedocházelo ke zbytečným nedorozuměním, které pak mohou ovlivnit vaše pracovní hodnocení.
- Dohodněte se, kdy budete na příjmu, například od 9-15 hod. Pokud svému šéfovi nezvednete telefon, hned na poprvé, nevěšte hlavu. Nikdo neříká, že musíte být na home office přikování k telefonu. Stejně jako v kanceláři i doma máte právo dojít si na toaletu nebo dát si přestávku. Důležité ovšem je, zavolat nadřízenému zpátky hned, jak to bude možné.
- Domluvte si dopředu pravidelné online schůzky, kde si stanovíte, co je potřeba udělat. Lépe si pak zorganizujete svůj pracovní den. Mimoto si zajistíte i pravidelný sociální kontakt. V některých společnostech si dokonce domlouvají schůzky jenom proto, aby se viděli a řekli si, jak se mají.
ZAVEDENÍ RUTINY JE KLÍČEM K ÚSPĚCHU
Slovo rutina možná u některých nevyvolává zrovna příjemné pocity, ale v případě “úspěšné” práce z domova je to základ všeho. Nezáleží na tom, jakou “rutinu” si nastavíte, klíčem k úspěchu je vykonávat jednotlivé činnosti pravidelně. Jen díky tomu se vyhnete prokrastinaci a postupně zvyšující se nechuti cokoliv dělat. Níže najdete několik dalších tipů, jak práci doma zefektivnit.
- Nastavte si pravidla se svojí rodinou a jasně všem sdělte, kterou místnost budete využívat jako pracovnu, včetně toho od kdy do kdy nechcete být rušeni. Pro ženy může být těžší toto pravidlo realizovat, zvlášť pokud jsou vaše děti na distanční výuce. I v tomto případě vám ovšem pomůže rutina a jasně daný harmonogram. Váš pracovní rozvrh by měl korespondovat s tím školním a pokud ne, dejte dětem práci, která se školou souvisí v době, kdy potřebujete pracovat.
- Vyzkoušejte si různé systémy práce. Můžete se držet toho, co znáte z kanceláře: v osm zasednout k počítači a skončit v pět s přestávkou na oběd. Nebo využijte toho, že si práci můžete nastavit podle svého biorytmu, což může v praxi znamenat tři hodiny dopoledne, delší pauza, tři hodiny odpoledne a zbytek doděláte večer, jakmile budete mít na práci zase klid. Nebojte se hledat a jakmile najdete způsob, který vám vyhovuje, držte se ho.
- Budujte se svým nadřízeným otevřený vztah. Jen tak se na něj dokážete obrátit, jestliže v průběhu home office narazíte na problém a pokud je to jen trochu člověk na svém místě, vaši otevřenost ocení a pokusí se vám pomoci.
- Vytvořte si osobní i pracovní rituály, které vašemu pracovní dni dodají řád a ukotví tak celý den, například v 10 hodin pauza na kávu, ve 12 hodin oběd, po obědě krátká procházka na čerstvém vzduchu, ve 14 hodin pravidelná telekonference s kolegy, v 16 hodin souhrn toho, co vás čeká zítra.
- Naučte se pracovat s nechutí k práci. Ani v kanceláři člověk nevykazuje konstantně stabilní výkon, někdy se vám prostě nechce ani zvednout tužku, ne jinak je tomu i při práci z domova. Naopak doma mohou být tyto výkyvy mnohem častější než v kanceláři. Co dělat když to na vás přijde? Sedněte si k tomu, alespoň na 10 minut, udělejte část dané práce, například si přečtěte emaily a dejte si krátkou pauzu, pak se k tomu vraťte a udělejte další část práce a opět si dejte pauzu. Postupně zvyšujte intervaly mezi prací a pauzou a najednou zjistíte, že jste svou nechuť pracovat překonali.
- Oblékněte se, ačkoliv to může znít banálně, mnoho lidí si ráno k práci sedne rovnou v županu nebo pyžamu, nestihne si dát snídani a první kávu pijí již u e-mailu. Nepodceňujte ranní rituály, na které jste byli zvyklí před home office. Na psychiku člověka mají obrovský vliv. Myslete také na to, že vám v průběhu dne s vámi někdo bude chtít mluvit přes videohovor. Nepůsobí profesionálně když vás kolegové vidí v takovém “stavu” pracovat.
Další tipy a rady, jak pracovat s rituály můžete najít v našem Vlogu s Michalem Holíkem.
DBEJTE NA SVÉ ZDRAVÍ
Jestliže se během práce z domova snažíte dbát o svou psychickou stránku, neměli byste zapomínat ani na tu fyzickou. Dlouhodobá práce z domova sebou nese i jistá zdravotní rizika.
- Obezita - Cesta do práce a z práce, pobíhání z kanceláře do kanceláře, procházka na čerstvém vzduchu cestou z oběda. To vše jsou nenápadné pohybové aktivity, o které jste díky home office přišli. Když k tomu připočteme zavřená fitness centra a zákaz i jiných sportovních aktivit, byl by to skoro zázrak, kdyby se tato změna neprojevila na vaší váze. Učíte se pracovat z domova, proč se nenaučit doma i cvičit? Stejně jako práce z domova i domácí cvičení vyžaduje disciplínu, kterou ne každý má. Dá se však naučit. Odměnou vám bude dobrý pocit a nemusíte se bát toho, že jakmile se vrátíte do kanceláře, kolegové vás nepoznají. Každý pohyb se počítá a nezáleží na tom, jestli vaše volba padne na lehký strečink, jógu či kruhový trénink. Pokud se k cvičení doma přece jen nepřemluvíte, vyrážejte s celou rodinou alespoň na dlouhou procházku.
- Nespavost - Všechny ty drobné, výše zmíněné aktivity vám nejen pomáhaly udržet ručičku váhy na přijatelné úrovni, ale také spotřebovávaly vaší přebytečnou energii. Jestliže jste najednou bez pohybu a veškerý svůj aktivní čas trávíte u počítače, nemáte se jak unavit. U citlivějších jedinců to může vést až k chronické nespavosti.
- Poškození sluchu - Když pracujete z domova porady se často řeší přes sociální sítě, všechno ostatní přes mobil. To může způsobit vážné poškození sluchu, zvlášť pokud často používáte sluchátka. Nastavte si řádně hlasitost, aby vám hlas druhého zbytečně nekřičel do ucha. Snažte se eliminovat počet volání tím, že si témata k řešení sepíšete a vyřešíte je v rámci jednoho hovoru.
- Bolest zad - Ne každý má domácnost uzpůsobenou na to, aby z ní mohl celý den pracovat. Prvotním problémem je židle. Pokud celý den sedíte na židli, která není ergonomicky tvarovaná nebo nedej bože ležíte v posteli či na gauči, dostávají vaše svaly na zádech, ramenech a na krku pořádně zabrat. Logickým vyústěním takového přepínání je pak to, že bolí. Jestliže si nemůžete pořídit kancelářskou židli, kupte si alespoň ergonomické podsedáky, snažte se sedět rovně a nehrbte se. Dělejte si pravidelné přestávky, při kterých si vždy stoupnete a lehce se protáhnete.
- Dle aktuálních průzkumů s námi určitá forma home office zůstane natrvalo. Nejpravděpodobněji půjde o kombinaci práce z domova a dojíždění do kanceláře dle domluveného harmonogramu. Není proto od věci osvojit si tento způsob práce a naučit se v něm “chodit”. Pracujte na tom, protože teď máte jedinečnou možnost. Odborníci se domnívají, že pracovníci, kteří zvládnout podávat stoprocentní výkon prakticky odkudkoliv, získají na trhu práce jedinečnou výhodu.
Zdroje použitých fotografií: pixabay.com