Jak na úspěšný pohovor aneb pár rad jak ho zvládnout na jedničku
Pracovní pohovor je jakousi vstupní branou k vysněnému zaměstnání. Alespoň jednou za život ho pravděpodobně absolvuje každý. Účel pohovoru a jeho význam je všeobecně známý a tak bývá velkým strašákem mnoha lidí. Potencionální zaměstnavatel se rozhoduje na základě desítek minut, zda jste či nejste vhodným kandidátem pro daný post, zapůsobit tak musíte v poměrně krátkém čase. To může být samo o sobě velmi stresující. Lidé často dělají chybu v tom, že se na pohovor nijak nepřipraví a následně jsou rozhozeni přívalem otázek, na které nedokáží vhodně či pohotově odpovědět. Nic tedy nenechávejte náhodě a na pohovor se předem připravte. Jak na to vám poradíme v tomto článku.
DOMÁCÍ PŘÍPRAVA
SEPIŠTE SVÉ KLADY
Jak už bylo řečeno, potencionální zaměstnavatel má pro vás vyhrazených jen několik minut a bude se tak chtít o vás dozvědět co nejvíce, v poměrně krátkém čase. Přímým otázkám typu jaké jsou vaše kladné či záporné stránky se tedy nevyhnete. Hodně lidí má všeobecně problém mluvit o tom, v čem jsou dobří. Nejsme zvyklí se tzv. “vychvalovat”. U pracovního pohovoru je to ale více než žádoucí. Zaměstnavatel vás nezná a bude vás hodnotit na základě toho, co mu o sobě řeknete. Pokud tedy nejste zvyklí mluvit o sobě v superlativech a doteď jste nepřemýšleli o tom, co považujete za svůj největší pracovní úspěch, napravte to. Sepište si vše na papír a ujasněte si, v čem tkví vaše síla. Potencionální zaměstnavatel se vás na to určitě zeptá. Připravit se můžete na otázky typu: Jaké máte pracovní zkušenosti? Jaké jsou vaše dobré a špatně vlastnosti? Jakého pracovního úspěchu si nejvíc ceníte a čeho naopak litujete? Díky předchozí přípravě budete na obdobné otázky odpovídat pohotově a jasně. Vyhnete se tak zdlouhavému a váhavému přemýšlení, co odpovědět, které na pohovorech nepůsobí dobře.
INFORMACE O FIRMĚ
Dejte si tu práci a zjistěte si co nejvíce informací o dané společnosti. Doporučujeme provést důkladnou rešerši webových stránek, jednotlivých sociálních sítí na kterých se společnost prezentuje, přečtěte si PR články, které o firmě vyšly, případně si zjistěte zda firma vyhrála nějaké ceny. Potencionálního zaměstnavatele jistě zaujme vaše informovanost a získáte tak výhodu oproti jiným uchazečům. Užitečné je vědět: čím se firma zabývá, jakou má strukturu a vedení, co obnáší konkrétní pozice a co zde ze svých zkušeností využijete.
VHODNĚ SE OBLEČTE
Na základě předchozí rešerše dokážete lehce odhadnout, jaká je firemní kultura společnosti. Podle toho volte vhodný oděv. Formální oblečení nemusí být vždy sázkou na jistotu, jak se může na první pohled zdát. Na kreativnější či volnomyšlenkářské firmy může například oblek zapůsobit negativně, protože vás odprezentuje jako člověka postrádajícího kreativní myšlení či osobitost. Naopak banky či tradiční firmy jistě upřednostní formální oděv, který působí patřičně seriózně a kultivovaně. Tady ovšem pozor! Není oblek jako oblek či šaty jako šaty. Náborový pracovníci si často všímají i detailů jako zda vám oblek či šaty padnou, případně jestli se jedná o kvalitní kousek či lidovou konfekci. V případě dam pak raději volte šaty delšího střihu ke kolenům s ne příliš velkým výstřihem.
CO SI VZÍT S SEBOU
S sebou si vezměte vše co vám pomůže zaujmout a prokázat vaši kvalifikaci. Jde například o životopis, ukázky prací, reference nadřízených z předchozích zaměstnání, certifikáty, diplomy či osvědčení o kurzech.
PSYCHICKÁ PŘÍPRAVA
Na pohovor se snažte přijít s příjemných a uvolněným pocitem. Zbytečně se nestresujte s myšlenkami, jak bude pohovor probíhat. Den předtím určitě neflámujte a dobře se vyspěte. Není nic horšího, než přijít na pohovor s černými kruhy pod očima a silnou voňavkou maskující alkoholový odér. Před schůzkou si dejte něco lehkého k jídlu, ale vyvarujte se příliš aromatickým pokrmům. To, že máte rádi česneková jídla není určitě zrovna to, co o vás chce potencionální zaměstnavatel v prvních pěti minutách zjistit. Na schůzku také nechoďte s prázdným žaludkem, mohlo by vám kručet v břiše a vyrazte včas, ať nepřijdete pozdě.
SAMOTNÝ POHOVOR
DEJTE SI ZÁLEŽET NA PRVNÍM DOJMU
Přijďte na pohovor včas! I když vám to v osobním životě dělá problémy, na pohovor byste nikdy neměli přijít pozdě. Názor na vás si zaměstnavatel vytvoří během prvních 3 vteřin. Dejte si na nich tak záležet a nic nepodceňte. Na vyzvání vkročte bez váhání do místnosti. Jakmile projdete dveřmi, nezpomalujte krok. Lidé s nízkým sebevědomím v této situaci obvykle znejistí a začnou se šourat či přešlapovat na místě. Po vstupu nabídněte osobám v místnosti ruku, přiměřeně ji stiskněte a s lehkým úsměvem na rtech se představte. Buďte přirození a netlačte na pilu. Velmi negativně působí arogantní či povýšené chování. Přehnanou snahou dokázat, jak jste “nad věcí” nikoho neoslníte ba naopak. Dobře si zapamatujte jména lidí v místnosti a posaďte se na nabídnuté místo. Nabídku na občerstvení neodmítejte, alespoň o vodu je dobré požádat, úplné odmítnutí nepůsobí dobrým dojmem.
POHOVOR
Ve chvíli, kdy započne samotný rozhovor, soustřeďte se na otázky, odpovídejte pohotově a věcně. Pokud něčemu neporozumíte hned napoprvé, nebojte se zeptat. Při rozhovoru buďte aktivní. I vy máte právo, aby vám firma odpověděla na to, co vás zajímá. Nechcete být přeci při nástupu do zaměstnání překvapeni, že budete volat ze svého telefonu a jezdit svým automobilem na vlastní náklady?
Nepředstírejte, že jste někým, kým nejste. Protistrana to obvykle pozná a vás to v jejich očích poškodí. Nezapomínejte, že do každého zaměstnání obvykle nastupujete s tříměsíční zkušební lhůtou a jakákoliv faleš ve vašem chování se tak časem stejně projeví a vás tato “lež” může stát nově nabyté místo.
Chovejte se sebevědomě, ale jak už bylo řečeno, ne arogantně. Nehrbte se, nekřižte ruce přes prsa a koukejte se personalistovi přímo do očí. Nebojte se i zavtipkovat, pokud se to v dané situaci hodí. Mluvte spisovně a používejte odbornou terminologii. Ovšem, jen tu, jejichž význam skutečně znáte a umíte ji vhodně použít! Jste-li pro danou firmu či pozici skutečně zapálení, nebojte se to projevit.
UKONČENÍ POHOVORU
Máte z pohovoru skutečně dobrý pocit a pohovor se vám líbil? Podělte se o své pocity s protistranou. Sdělte jim, že o práci skutečně stojíte a proč zrovna vy jste tím pravým kandidátem. Zeptejte se, jaké budou další kroky ve výběrovém řízení a kdy se bude uzavírat. Díky tomu zjistíte, jak dlouho budete čekat na odpověď. Poděkujte za jejich čas a rozlučte se.
ČEHO SE NA POHOVORU VYVAROVAT
- Během pohovoru se nijak nervózně neošívejte, nedrbejte za uchem, nehrajte si s vlasy a ani nervózně neklepejte nohou.
- Nepomlouvejte svého současného ani bývalého zaměstnavatele, ať se mezi vámi stalo cokoliv.
- Pozdní příchod není dobrou vizitkou. Pokud se tak přeci jen stane, omluvte se a svůj pozdní příchod věrohodně vysvětlete.
- Neodpovídejte na otázku otázkou ani pouhým ano, ne.
- Nelžete. Firma, u které se ucházíte o zaměstnání si může vyžádat vaše reference u bývalého zaměstnavatele a na vaše lži, tak snadno přijít.
Pozvání k ústnímu pohovoru je prvním velkým úspěchem při cestě za novým zaměstnáním. Znamená to, že v množství desítek nebo možná stovek životopisů, které prošly personalistovi pod rukami, byl ten váš jedním z těch, které ho zaujaly. Uvědomte si to, kdykoliv vás přepadne nervozita. Vaše vysněné místo máte na dosah. Přejeme vám hodně štěstí!