Napsat životopis není pro nikoho problém, ale napsat ho správně a zajímavě bývá již tvrdším oříškem. Pěkně a věcně zpracované CV může fakticky rozhodnout o tom, zda projdete rychlou selekcí HR oddělení a pozvou vás na pohovor na vytouženou pozici.

Někteří z nás své CV podceňují. Výsledkem je, že i přes nadupané zkušenosti, perfektní znalosti a vzdělání zůstane životopis přehlédnut mezi desítkami či stovkami dalších.


Co do životopisu zakomponovat a co naopak ne?

Fotka od VIN JD z Pixabay


Strukturovanost je základem úspěchu

Nerozepisujte všechny pracovní zkušenosti před 10-ti let, soustřeďte se na nejrelevantnější za poslední časové období. Ideální je zmínit ty, které souvisejí s pracovní pozicí o kterou se momentálně ucházíte. Pište strukturovaně a heslovitě. Pokud nemáte v této oblasti předešlé pracovní zkušenosti, vzpomeňte absolvované kurzy, či získané certifikace, zahrňte své portfolio.

Časová posloupnost dodá pracovním zkušenostem správnou formu

Začněte "nejčerstvější" zkušeností, která upoutá pozornost personalisty jako první. Postupujte chronologicky. Pokud se např. zajímáte o pozici finančního ředitele, ale naposledy jste pracovali s financemi v roce 1996, mám podezření, že u personalisty tato informace absolutně zapadne. Nejvíce vypovídající informace ohledně vašeho působení jsou za poslední roky.

Kvantifikujte vaše výsledky

Pokud jste na předešlých pozicích dosáhli mimořádných výsledků, získali ocenění, určitě se tím pochvalte. Vypíchněte ale to nejdůležitější. O úspěších jen nemluvte, ale ukažte je v číslech. I ten největší triumf zní lépe, pokud jej věcně podložíte čísly, pomůže vám to vyniknout z davu. Jaký rozpočet jste spravovali? Jaký dosah dosáhla pod vaším vedením marketingová kampaň? Jaké strategické partnerství se vám podařilo dosáhnout? Kolik shlédnutí dosáhlo promo video, jehož ideu jste vytvořili? O kolik% jste překročili prodejní kvóty? Dalo by se pokračovat donekonečna ... :)

Nezapomínejte na vzdělání

Vzdělávání uvádějte chronologicky. Začněte nejvyšší dosaženým vzděláním, nebojte se také zmínit jakým tématem jste se zabývali ve své diplomové či disertační práci, pokud to souvisí s pozicí o kterou se ucházíte.


Koníčky na CV jsou dnes pasé
Místo toho, abyste v bodech uvedli - čtení, cyklistika, běh, které jsou jen zastaralou formou zaplnění prázdného prostoru CVčka, zkuste to převrátit na zájmy. Buďte nepředvídatelní a specifičtí. Krátkými větami např. vzpomeňte jaká kniha, kterou jste naposledy četli vás zaujala, případně s kým si rádi vyslechnete rozhovor na Spotify a proč jsou vám jeho názory blízké. Kreativitě se meze nekladou.


Fotografie je příjemným oživením
Vidět fotografii na životopisu je určitě příjemným oživením. Může napomoci s personalistou navázat osobnější kontakt, ale chybějící fotografie by v žádném případě neměla být diskriminačním faktorem. Pokud jde o pozice, jako je např. hosteska na kulturní akci, je možné očekávat, že fotografie bude požadavkem. Při výběru vhodné fotky doporučujeme zapojit určitou míru sebereflexe. Asi nemusíme zmiňovat, že u žen bychom jako personalisté neradi viděli fotografie s hlubokými výstřihy, z maturitního plesu nebo se svatebním závojem. Doporučujeme také jednoduché, ideálně jednobarevné pozadí. Fotografie by měla působit profesionálně a zejména by měla být aktuální.


Reference jako významný dodatek
U každého HR-isty si určitě "šplhnete" jestliže k životopisu připojíte i reference od vašich bývalých zaměstnavatelů, šéfů, kolegů. To jak vás a vaši práci vnímá nejbližší pracovní okolí o vás hodně napoví. Samozřejmě se nevyhneme určité míře subjektivity, ale pozitivní reference od bývalého šéfa dokáže první dojem výrazně obohatit.


Zaujměte designem, vyhněte se stereotypním šablonám
Určitě je velkou pomocí šablona životopisu, kterou najdete např. na pracovních portálech. Můžete si být jisti, že nezapomenete na žádnou podstatnou informaci, ale na druhé straně i tím, že šablona “celou muziku nezahraje sama”.. Pokud se zajímáte o kreativní pozice, je určitě víc než očekávané, pokud si kreativně vyhrajete i s designem vašeho CVčka. I taková maličkost o vás hodně napoví. Životopis jste neodflákli, ale dali jste si opravdu záležet. Zkuste využít nástroj Canva. Nabízí krásné free templaty :)

freepik.com