Najdeme mnoho inovací, které by byly bez pandemie na okraji zájmu. Snaha zavádět bezdotykové aplikace mění zavedené pořádky i v rámci konzervativního oboru HR. Automatizované docházkové systémy mají zelenou. Ve Sloneekovi se snažíme držet krok nejen s trendy, ale podílet se na oborových inovacích především z pohledu technologií.

Žádné karty, čipy ani “biohazard” čtečky otisků. Stačí telefon. Vnitřní firemní síť vyřeší vše sama. Tedy ne úplně. Personální systém musí umět s tímto způsobem sběru a vyhodnocováním dat pracovat. A to Sloneek samozřejmě umí. Aby ne, tuto bezdotykovou docházku jsme vyvíjeli primárně pro něj.

JAK TO FUNGUJE??

Automatizace Sloneekovy docházky je postavena na premise, že většina lidí má svůj mobil, mají ho pořád u sebe. Je to věc,  pro kterou se i vracím, pokud ji někde zapomenu. Tedy dá se spolehnout na to, že přítomnost nebo nepřítomnost telefonu na pracovišti indikuje to, zda člověk v práci je nebo není.

Dále se také předpokládáme, že má člověk telefon zapnutý celý den. Tedy tento docházkový systém tak není využitelný u profesí typu prodavačů v supermarketu, kdy nemohou mít telefon u sebe.

Posledním předpokladem je, že má-li firma dostupnou wifi pro zaměstnance, tak ti zaměstnanci jsou na wifi připojeni, aby šetřili si svá mobilní data.

Systém funguje tak, že scanuje pomocí aplikace NMap přítomnost všech zařízení na vnitřní síti. Ve chvíli, kdy se do sítě telefon připojí, tak je viditelný, identifikovatelný pomocí MAC adresy zařízení. Tím pádem i my víme, že dotyčný člověk v práci je. Pokud zařízení v síti není, tak to znamená dvě věci:

  • buď zařízení spolu s uživatelem odešlo
  • nebo má vybité baterky nebo se z jakéhokoliv důvodu od sítě dlouhodobě odpojí.

Oba dva důvody jsou řešitelné manuální korekce docházky v našem personálním systému Sloneek.

Může se stát, že některá zařízení agresivně šetří baterku a odpojují se od sítě, kdykoliv to jde. Připojují se na krátké okamžiky pro synchronizaci dat, případně pokud běží např. Messengery. Tuto situaci jsme vyřešili analýzou číselné řady připojení a odpojení. Síť je kontinuálně monitorovaná na přítomnost zařízení uživatelů. Každý uživatel má v systému vyhrazenou MAC adresu, kterou zkoumáme, je-li přítomna nebo ne. Pokud ano, usuzujeme, že v práci je, pokud ne, tak po určité době usuzujeme, že z práce odešel. Do Sloneeka ze zařízení vytahujeme zápisy jednotlivých událostí docházky, které propisujeme lidem v reálném čase do jejich docházkového reportu.

Toto řešení pro vytěžování dat přítomnosti zařízení v síti se nebojíme open sourceovat. Využívá běžné a nákladově nenáročné HW vybavení,  Rapsberry Pi4. Zákazník se může díky plnému admin přístupu podívat na to, jaký kód v zařízení běží, v návaznosti na bezpečnostní politiku může určovat rozsah scanování. Tím rozptylujeme pochybnosti o tom, co zařízení v síti dělá, což nám přijde, že je podstatné. Pro IT to znamená, že toto zařízení musí implantovat do vnitřní sítě firmy, kde probíhá to scanování.

Minipočítač dodáváme zkonfigurovaný a poskytujeme plný support. Stačí vybalit, zapnout do elektriky a spustit.

Tento způsob docházky je pro nás předskokem ke spuštění docházky pomocí face recognition, kterou vyvíjíme a se kterou bude dohromady tvořit hybridní docházkový systém. Ten už bude využitelný i pro zmíněné supermarkety. Protože bude využitelný úplně všude.

‍Milan Rataj, Customer Happiness Lead