Celosvetová pandémia so sebou priniesla mnoho zmien, ktoré sa odzrkadlili okrem súkromného života, aj v tom pracovnom. Tým, ktorým to povaha práce dovolila sa hromadne presunuli z officov do svojich domovov, ktoré doposiaľ slúžili ako bezpečné útočisko. Skĺbiť to nebolo pre mnohých z nás jednoduché. A to najmä tých, ktorí sa zrazu museli naučiť zdieľať svoj produktívny pracovný čas s deťmi, či partnermi, ktorí ostali v dôsledku pandemických opatrení taktiež doma. Dlhotrvajúce stresové obdobie a nový normál v podobe neštandardného nastavenia si odniesol svoju daň.

Osobný kontakt s kolegami chladol, príležitostí na rozhovor ubúdalo a priamo úmerne sa u mnohých zvyšovalo napätie a stres, ktorý sme nemali ako vybúriť. Zatvorili nám fitká, kaviarne, officy, okresy. Stratili sme možnosť regenerovať. Zrazu sme boli sami so sebou a svojou hlavou. Všetci sme výnimoční a so stresom a psychickou nepohodou sa pasujeme svojsky. Podľa psychologičky a koučky Oľgy Lošťákovej prišlo počas pandémie množstvo ľudí o kompenzačné mechanizmy. A aby toho nebolo málo, ako ľudia často potláčame svoje potreby v prospech skupiny a chceme sa javiť dokonalými. To môže vzbudiť mnoho problémov, aj v pracovnej sfére.



Celý podcast si môžete vypočuť TU.


Chýba nám asertivita. Ľudia pociťujúci nepohodu často očakávajú od druhých, že si ich trápenie všimnú a proaktívne vyriešia. To sa však bohužiaľ nedeje, respektíve veľmi zriedka. Ako vraví psychologička Oľga Lošťáková: “Druhý človek nie je zodpovedný za našu psychickú nepohodu. Sami potrebujeme poznať, čo nám chýba a odkomunikovať to”. Mnoho ľudí nevie tieto negatívne emócie spracovať, a tak sa ľahko stane, že aj malichernosť dokáže spustiť nekontrolovaný pád s koncom v syndróme vyhorenia. Ako prevencia môže slúžiť aj maličkosť ako Schránka dôvery, nová funkcionalita od Sloneeka.

V každej, aj v tej najotvorenejšej firemnej kultúre je potrebné mať priestor pre anonymné vyjadrenie. Nájdeme radu vecí, ktoré si z rôznych dôvodov ľudia pred sebou zatajujú. A v konečnom dôsledku je jedno, či ide o chýbajúce kompetencie spätnej väzby alebo len o ostych povedať kolegovi, že by sa mal častejšie umývať, alebo aby po sebe upratal riad do umývačky v zdieľanej firemnej kuchynke.

Žiadna personálna téma nám nie je cudzia a ľahostajná. Zvlášť, keď ju môžeme v podobe funkcionality zapracovať do Sloneeka.

Schránka dôvery v Sloneekovi

Od mája je v aplikácii dostupná malá, ale veľmi užitočná funkcionalita - Schránka dôvery. Slúži na uloženie anonymných správ od zamestnancov k vedeniu spoločnosti. Je to ďalší krok v našej snahe poskytnúť v rámci základného modulu funkcie, ktoré firmám pomôžu v ich každodenných personalistických procesoch.

Užívatelia majú túto schránku prístupnú v menu Spoločnosti na hornej lište.

Umiestnenie schránky dôvery v aplikácii Sloneek

Po jej otvorení sa bežným užívateľom zobrazí dialóg, v ktorom môžu popísať, čo ich trápi, ďalej môžu pripojiť prílohu a tiež sa presvedčiť, kto bude mať v spoločnosti k tejto správe podľa aktuálneho nastavenia prístup. Používatelia, ktorí majú rolu Administrátor alebo Vlastník účtu dostanú e-mailovú notifikáciu, v ktorej nie je text správy, ale len odkaz do sekcie Schránka dôvery, kde majú možnosť si prečítať všetky správy a pozrieť prípadné prílohy - anonymne, bez odhalenia pisateľa.

Podrobne sa na funkcie a detail nastavenia môžete pozrieť v našej Nápovede.