Pandemie Covid-19 zkomplikovala řadě z nás život na mnoha úrovních a cestování do zahraničí je jednou z nich. Ačkoliv se pravidla zahraniční turistiky, vzhledem k pandemii, za uplynulý rok značně zkomplikovala, stále existuje řada zemí, kam je možné poměrně bez problému vycestovat, a to při zachování pouze těch nejnutnějších protiepidemických opatření. Tipy na ty nejzajímavější destinace spolu s výčtem pravidel, kterými je podmíněn vstup do dané země, najdete v následujícím článku.

DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA

Tato exotická destinace zažívala strmý nárůst popularity ještě před pandemií, ale během uplynulého roku její obliba ještě stoupla. Podstatný vliv na to má jistě fakt, že pro vstup do republiky není vyžadován PCR test je ovšem nutné vyplnit formuláře čestného prohlášení o zdraví cestujícího, celní prohlášení a mezinárodní kartu nástupu na palubu a výstupu. Dominikánská letiště mají zdarma přístup k internetu, takže cestující, kteří před příletem do země formulář nevyplnili, tak mohou učinit hned jakmile přistanou a to v prostorách letiště.

Co by mělo být ovšem tím pravým turistickým lákadlem, kvůli kterému se rozhodneme pro návštěvu tohoto exotického ostrova? Jednoznačně je to jeho přírodní krása. Dominikánská republika, zcela naplňuje představy o tropickém ráji. Má křišťálově čisté moře, bílé pláže, úrodná údolí, největší jezero, nejvyšší horu, nejvíce národních parků a nejdelší palmové háje celého Karibiku. Hlavním městem je Santo Domingo, k jehož stěžejním atrakcím patří původní opevnění, koloniální jádro a botanická zahrada. Díky všem jejím přírodním krásám se této zemi přezdívá „perla Karibiku“.

Lokality, které stojí za návštěvu:

  • Punta Cana – oblast s dlouhými písečnými plážemi, lemovaná nekončícími palmovými alejemi a tyrkysovým mořem.
  • Boca Chica – příjemné letovisko rozkládající se kousek od hlavního města Santo Domingo. Najdete zde plno zábavy a bujarý noční život.
  • Juan Dolio – toto středisko se pyšní korálovým pobřežím a krásnými písečnými plážemi, které jsou lemované palmami. V blízkosti této lokality se nachází přírodní rezervace Haistises nebo ostrůvek Saona, jehož okolí si užijí především milovníci potápění.
Obsah obrázku strom, exteriér, obloha, plážPopis byl vytvořen automaticky
Punta Cana beach


KOSTARIKA

V současnosti jedna z nejoblíbenějších destinací mezi celebritami láká k pobytu nejen svou nedotčenou, přírodní krásou, ale i jasnými pravidly, které umožňují vstup do země. Pro ten je vyžadováno zajistit si cestovní pojištění zahrnující lékařské ošetření minimálně ve výši 20.000 USD a 2.000 USD na nemocniční ubytování. Toto pojištění může být zakoupeno u kostarické společnosti nebo se může jednat o mezinárodní cestovní pojištění splňující výše uvedené požadavky. Dále je nutné vyplnit digitální formulář PASE DE SALUD.

A za čím konkrétně můžeme do Kostariky vyrazit? Tato půvabná středoamerická země s usměvavými a milými obyvateli patří k posledním rájům na zemi. Na Kostarice najdete ohromné hory, pobřeží dvou oceánů, nedotčené tropické pralesy, nekonečné písečné pláže lemované kokosovými palmami, romantické vodopády, činné sopky i jezera. Zdejší národní parky uchovávají řadu rostlin a živočichů. Hlavním městem Kostariky je San José, které je umístěné přesně v centrální části ostrova.

Lokality, které stojí za návštěvu:

  • Národní park Tortuguero – přezdívá se mu kostarická „mini - Amazonie“ a to ne nadarmo.  Nachází se zde 11 různých typů prostředí (deštný prales, mangrovníky, bažiny, pláže, laguny…) a je domovem asi 400 druhů ptáků, 60 dosud známých druhů žab, 30 druhů sladkovodních ryb, 3 druhů opic, ohrožených kapustňáků, kajmanů a krokodýlů.
  • Sopka Arenal – Kostarika patří mezi oblasti s výraznou sopečnou činností. Najdete zde více než 100 sopek, z toho deset je aktivních. Tou nejaktivnější a nejznámější sopkou na Kostarice je vulkán Arenal. Má dokonalý kuželovitý tvar a lidé mu často neřeknou jinak, než „Pan de Azúcar“, tedy sladký chlebíček.
  • Monteverde – mlžný prales kde můžete spatřit tak vzácné živočichy jako kolibříky, tukany, ale i nepolapitelné kvesaly chocholaté vám svou rozmanitostí vezme dech. Na Kostarice také roste více než 1000 druhů orchidejí. Většinu z nich najdete právě v rezervaci Monteverde. Dalším velkým lákadlem parku jsou však tzv. canopy tours, tedy výlety do korun stromů. Je to často adrenalinový zážitek, na který jen tak nezapomenete. Korunami stromů se totiž můžete buď v klidu procházet nebo se jimi spustíte zavěšeni na laně.


Obsah obrázku plazi, exteriér, list, zelenáPopis byl vytvořen automaticky
Národní park Tortuguero


MALEDIVY

Maledivy, tato exotická destinace, dříve místo zaslíbené pouze pro movitější klientelu se stává čím dál dostupnější i pro střední, turistickou třídu. Svou roli v tom jistě hraje i rozšiřující se nabídka cenově dostupného ubytování, ale i zřízení přímých letů přímo z Dubaje společností Emirates nebo z Kataru s Qatar Airways. Momentálně se jedná o jednu z nejbezpečnější destinací na světě. Maledivy vypracovali průvodce bezpečnostními a preventivními procesy, kterými se celé jejich turistické odvětví řídí. Cestou na Maledivy od leteckého personálu obdržíte tzv. cestovní sadu, jejíž součástí je například dezinfekce, chirurgické rukavice a roušky. Před příletem na Maledivy, platné od 10. září 2020, musí mít všichni turisté před přistáním na Maledivách certifikát o negativním PCR testu, který není starší než 96 hodin. Při cestování s Emirates je čas zkrácen na 72 hodin. Test nemusí podstoupit děti mladší 1 roku.

Výsledek PCR testu musí být v angličtině a nahrán u online zdravotní karty „Traveler Health Declaration Form“. Tato zdravotní karta se vyplňuje i před odletem z Malediv. Po vyplnění formuláře web vygeneruje kód, který bude vyžadovat letecká společnost již při odbavení na letišti. Bez tohoto kódu nebude cestující odbaven. QR kód má platnost 28 hodin, tzn. pokud z Prahy odlétáte kolem 16h. odpoledne, je nejlépe ji vyplnit v den odletu na Maledivy.

Hlavní devizou této destinace jsou bezesporu úchvatné pláže a bohatý podmořský život, který za svou existenci vděčí teplému Indickému oceánu. Na tomto odlehlém místě jistě zapomenete na starosti všedních dní a načerpáte dostatečné množství nové energie. Každý, kdo Maledivy navštívil o nich mluví pouze v superlativech. Ne nadarmo jsou označovány jako dovolenková destinace snů.

Lokality, které stojí za návštěvu:

  • Malé, hlavní město Malediv – pokud jste ubytováni na atolech North Male a South Male, navštivte hlavní město Malediv Malé. Můžete se seznámit s domorodými obyvateli, oddat se nakupování nebo si projít místní pamětihodnosti.
  • Plavba na katamaránu – tento druh výletu patří mezi oblíbené aktivity na Maledivách. Můžete se těšit na opalování v síti a koupání v průzračné vodě na širém moři, jehož podmořský svět vás jistě ohromí.
  • Rybaření – tuto aktivitu zajišťují prakticky všechna letoviska na Maledivách. Rybářské výpravy se pořádají za soumraku i za setmění. Můžete si zde ulovit tuňáka, barakudu nebo marlina, což bude jistě zážitek i pro ostřílené rybáře.
Obsah obrázku voda, exteriér, příroda, pobřežíPopis byl vytvořen automaticky
Typický resort na Maledivách

DALŠÍ DESTINACE A CO SI RADĚJI PŘED CESTOU ZKONTROLOVAT

Zemí, kam je možné relativně bez problému vycestovat není stále tolik, kolik bychom si zřejmě přáli. Kromě těch, které jsme podrobně popsali v článku, můžete ještě poměrně bez větších restrikcí, navštívit i Mexiko, Jamajku a pokud byste chtěli zůstat v Evropě, tak doporučujeme Albánii či Severní Makedonii, jejichž popularita postupně stoupá a to hlavně díky divoké a nedotčené přírodě, kterou se tyto země mohou pyšnit. Destinací, kam můžete vyrazit bude jistě více, jen je potřeba počítat s tím, že pravidla pro vstup budou přísnější, než u výše zmíněných.

Se stabilizací epidemiologické situace a s blížící se turistickou sezonou bude jistě zemí, které “otevřou” své hranice turistům přibývat. A protože situace kolem Covidu-19 se mění ze dne na den, doporučujeme vám, abyste si před cestou vždy zkontrolovali platná nařízení vlády daného státu, kam chcete vycestovat. Vyhnete se tak nepříjemným situacím, které by vám mohly zkomplikovat cestu a zkazit dovolenou.

Při cestování do zahraničí je také potřeba počítat s pravidly týkající se návratu z dané destinace do ČR. Aktuální pravidla vstupu a návratu do ČR najdete na stránkách Hygienické stanice hlavního města Prahy.

Zdroje použitých fotografií: freeimages.com a pixabay.com