Sociální sítě jsou již řadu let nedílnou součástí našich životů. Díky chytrým telefonům a dostupnému internetu můžete být “online” prakticky neustále. Mít zařízení, kde lze za zlomek času najít vše, co v danou chvíli potřebujete je bezesporu úžasné, ovšem u internetu a především u sociálních sítích platí, že jsou dobrými sluhy, ale špatným pány. Hranice mezi běžným užíváním a závislostí může být velmi tenká. Někteří jedinci si tuto přemíru a špatný vliv na duševní stav uvědomují a čas od času praktikují tzv. digitální detox, což je termín, který označuje určitou dobu, po kterou se dotyčný dobrovolně vzdá používání elektronických přístrojů, jakými jsou mobilní telefony, tablety či notebooku nebo jeho používání radikálně omezí.

Proč byste si i vy měli čas od času naordinovat den, kdy budete tzv. offline? Jednoduše proto, že vám to prospěje.

Upřímně, komu tohle není povědomé? Po probuzení je mobilní telefon první, po čem sáhnete. Zkontrolujete zprávy, případně na ně hned odpovíte. Na záchod pak odcházíte s telefonem, kde rychle prolétnete, co je nového na Instagramu. K čištění zubů si pustíte hudbu ze Spotify a než odejdete z bytu, podíváte se na IDOS, v kolik vám jede autobus. Cestou do práce, pak odpovíte na zprávy prostřednictvím Messengeru a během porady pak pro zkrácení dlouhé chvíle projíždíte Facebook. Poznáváte se? Pak možná nebude na škodu, když si čas od času dobrovolně naordinujete digitální detox. Kromě baterie vašeho telefonu si odpočine i vaše mysl.

Pokud se necítíte na to elektroniku ve stanovený den úplně odložit, zkuste její používání alespoň omezit a hlídejte si čas, který na ní strávíte. Níže najdete pár tipů, jak si detox nastavit.  

1. ŽÁDNÝ TELEFON HODINU PŘED SPANÍM A HODINU PO RÁNU
Jak už bylo řečeno výše, řada lidí je zvyklá s telefonem usínat i vstávat. To ovšem nesvědčí ani psychice, ale především ani zdraví. Je vědecky prokázáno, že modré světlo produkované přístroji, jakými jsou smartphone nebo tablet narušuje biologické receptory spánku a uměle tak prodlužuje bdělost. Mozek má pocit, že je den a nedovolí tělu relaxovat. Pokud se z usínání s mobilem stane zvyk, hrozí vám spánkové poruchy, vyšší náchylnost k depresím, problémy s očima i blokády krční páteře, kvůli neustálému sklánění hlavy k displeji.

Proto telefon odložte, alespoň hodinu před tím, než půjdete spát. Uvařte si uklidňující čas, dejte si sprchu nebo vanu, místo čtení článku na internetu si přečtěte pár stránek knížky nebo časopisu. Ráno si pak místo scrollování internetem připravte snídani náročnější na čas, pokud nesnášíte ticho, pusťte si rádio nebo televizi jako podkres při přípravě do práce. Možná nejnáročnější pro vás bude nevzít si telefon na záchod, ale třeba vás příjemně překvapí, jak vám ranní hygiena půjde s absencí telefonu rychleji :-). Třeba díky tomu stihnete i dřívější spoj do práce.

2. HLÍDEJTE SI SVŮJ ČAS STRÁVENÝ NA MOBILU
Pro období vašeho “běžného” provozu je poučné nainstalovat si do mobilu některou ze statistických aplikací, sledující váš čas strávený na daném zařízení. Uživatelé Androidu můžou využít například appku “Digital Wellbeing”, uživatelům iOS pak přijde vhod aplikace “Čas u obrazovky.” Dalšími zajímavými aplikacemi, která vám pomohou se “odříznout” jsou například “Moment”, kde si nastavíte, kolik času chcete na mobilu denně strávit. V případě, že tento limit překročíte, aplikace vás okamžitě upozorní. Další užitečnou, i když možná radikálnější aplikací je “Freedom”, kde si můžete zablokovat přístup k aplikacím a internetu. A jako poslední tady máme “Space”, kde si můžete nastavit své cíle v oblasti používání mobilu a následně pak sledovat, zda tyto cíle plníte nebo jste na mobilu naopak častěji, než byste chtěli.

Na konci celého dne nebo týdne pak zjistíte, o kolik času vás elektronika obírá. Opravdu jste strávili 6 hodin sledováním videí na YouTube? A teď si představte, co všechno jste mohli udělat nebo zažít místo toho.

3. VE CHVÍLÍCH NUDY NAHRAĎTE TELEFON JINOU ČINNOSTÍ
Každý během dne zažije chvíle, kdy nemá tzv. do čeho píchnout a drtivá většina lidí v tuto chvíli sáhne právě po telefonu. Jenomže, když se tyto “chvilky” za den nasčítají, zjistíte, že jste na sítích strávili dvě hodiny a někdy i více. Tento čas jste mohli věnovat něčemu zajímavější či užitečnější.

Stanovte si pro začátek každý den po dobu jednoho týdne hodinu (nebo i víc pokud si troufáte), kdy telefon odložíte mimo svůj dosah a nevezmete ho tak do ruky. Místo toho začněte dělat některou z aktivit, kterou už dlouho odkládáte: zacvičte si, uvařte si jídlo z čerstvých surovin, místo toho, abyste se odbyli nějakým fast foodem, užijte si chvíli s kamarádkou bez toho, aniž byste neustále kontrolovali mobil, zkrátka začněte žít v reálném světě a opět si vychutnávejte věci a lidi kolem vás. Možná budete překvapeni, z toho, co všechno vám za tu dobu, co jste byli neustále pohrouženi do telefonu, uteklo.

4. VYPNĚTE SI NOTIFIKACE
Uvědomte si, jak snadné je se nechat vyrušit při sebemenším “cinknutí” nové notifikace na mobilu. Právě vám někdo okomentoval vaši fotku od moře, nebo vám dokonce přišel koment na váš jiný koment? Váš oblíbený online prodejce oblečení vám právě poslat slevovou poukázku na další nákup? Zamyslete se, jestli opravdu žádná z uvedených situací nesnese odklad. Pokud jste odpověděli, že snese, zajděte ještě dál a notifikace si buď na určitou dobu nebo natrvalo vypněte.

Díky vypnutým notifikacím bude váš telefon opravdu mlčet a vy si vše v klidu projdete ve chvíli, kdy budete opravdu chtít. Možná nakonec zjistíte, že vám to takto více vyhovuje a ke starému režimu, už se nevrátíte. Vaši přátelé, také jistě ocení vaši plnou pozornost v době, kdy budete s nimi.

5. PROMAŽTE EMAILY A SOCIÁLNÍ SÍTĚ
A na závěr. Kolik nepřečtených emailů máte ve schránce? Dejte jim jednou provždy sbohem a naordinujte si očistu vašich účtů. Smažte všechny spamy, nepřečtené zprávy, u kterých víte, že vás nezajímají, přečtené zprávy, o kterých víte, že je v budoucnu nebudete potřebovat a užijte si prázdný Inbox. Rovnou můžete odhlásit všechny newslettery, které vás nezajímají a zrušte předplatné všech služeb a aplikací, které už nepoužíváte. Na sociálních sítích pak udělejte totéž. Vymažte všechny virtuální přátele, které byste v reálném životě ani nechtěli potkat, skryjte si příspěvky těch, které si sice vymazat nechcete, ale obsah toho, co dávají na zeď vás irituje (například věčné stěžovatele či politické komentátory). Zrušte sledování profilů a stránek, které vás nutí se s někým srovnávat nebo už k nim nemáte vztah. Uvidíte, jak osvobozující pocit přijde.

Být offline rozhodně neznamená nebýt v kontaktu s lidmi. Právě naopak. Konečně se jim můžete věnovat naplno a se vším všudy. Někdo si dny offline okamžitě zamiluje a začne si je ordinovat s pravidelností. Jinému stačí si čas strávený na něm pohlídat, případně jeho používání jednou za čas omezit. Nesrovnávejte se s ostatním a nastavte si pravidla dle vlastní potřeby. Důležité je, aby vám nedělalo problém se alespoň na malý okamžik “odstřihnout”. Věřte, že vás za to vaše mysl nakonec odmění.

pro Sloneek Blog: Tereza Kudrličková