Na základe požiadavky nášho zákazníka sme rozšírili modul Dochádzka o možnosť evidencie príchodov a odchodov tak, že používatelia nemusia vôbec nič robiť, a napriek tomu sa im zapíše príchod a odchod.

Dosiahnuť tento stav by bolo možné niekoľkými cestami, napríklad biometriou tváre alebo pomocou technológie UHF (ultra high frequency), ktorá sa používa v bezpečnostných rámoch v obchodoch. My sme na to išli ale úplne inak.

Stavili sme na predpoklad, že väčšina firiem, v ktorých prevádzkujeme Sloneeka, poskytuje svojim zamestnancom bezplatný prístup k podnikovej wifi sieti. A použili sme jednoduchú logiku - kto má mobilný telefón pripojený k sieti, je v práci, a teda Sloneek mu zapíše príchod. Akonáhle z práce odíde a tým pádom sa odpojí od wifi siete, Sloneek mu zapíše odchod. Jednoduché.

Najskôr sme preskúmali možnosť implementácie logiky pripájania a odpájania k firemnej sieti priamo na mobilných telefónoch. Vyskúšali sme Siri Shortcuts od Apple aj Automate pre Android a zistili sme, že by to mohlo celkom dobre fungovať. Nepríjemná situácia by však nastala v okamihu, keď by to fungovať prestalo. 🤯

Vygenerovanie užívateľského tokenu pre externý zápis dochádzky

Rozhodli sme sa, že logika nesmie bežať na ťažko kontrolovateľných zariadeniach, ale že musí byť implementovaná na jednoducho kontrolovateľnom zariadení. Samotné zariadenie, ktoré beží v podnikovej sieti, je Raspberry Pi 4 - jednodoskový počítač, miláčik všetkých geekov a teda aj našich vývojárov 🤟

Zatiaľ toto riešenie funguje nad očakávania dobre. Fantastické na ňom je, že sa pre to dá použiť akékoľvek zariadenie, na ktorom beží niektorá z bežných distribúcií Linuxu, takže ani nie je potrebné kupovať nový hardvér. Po vyriešení úvodných bolestí je zariadenie v nonstop prevádzke a je na neho maximálny spoľah.