V českém parlamentu čeká na schválení unijní směrnice o ochraně osob oznamujících porušení práva Unie, tzv. whistleblowing.

Zjednodušeně jde o povinnost zavést vnitrofiremní oznamovací systém pro záchyt a následné vypořádání oznámení o neetických či nezákonných praktikách ve firmách.
Whistleblowing software
Photo by Green Chameleon on Unsplash

Tato povinnost má i své datum zavedení - do konce března 2022. Je jasné, že požadovaný termín přijetí 17.12.2021 jsme i s ohledem na volební podzim nebyli schopni jako republika splnit.

Co dělat a co očekávat od whistleblowingu ?

Čekání na schválení českými zákonodárci je jen prokrastinací. “Fortis fortuna adiuvat”, řekl by klasik. Tedy štěstí přeje připraveným. Firmy, které již dnes využívají “blackboxy”, chcete-li schránky důvěry, čekají změny pravděpodobně ne příliš dramatické.

Zásadní změnou je ustanovení firemního ombudsmana, tedy osoby s ideálně vysokým morálním kreditem, která bude za řešení a vypořádávání oznámení odpovědná.

eu whistleblowing zákon
Photo by Jason Goodman on Unsplash

Další je úzce spjata s tou první. Potřebujete systém, který bude:

  • dostatečně důvěryhodný nejen před zaměstnanci, ale i před zákonem.
  • dostatečně anonymní a bezpečný,
  • administrativně nezatěžující.

Chtějte po svých poskytovatelích HR systémů vyhovující řešení. Jako u všech podobných norem jsou se zanedbáním povinnosti bohužel spjaté sankce. A ne zrovna malé.

Sloneek je díky již existující funkcionalitě Schránky důvěry připraven požadavky nové směrnice splnit. Jako komplexní HR systém toho ale umí samozřejmě víc :) Buďte s námi připraveni a nezaskočeni.

Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím kontaktního formuláře v hlavním menu, napište nám e-mail: sales@sloneek.com nebo nám zavolejte: +421 911 489 407.

Milan Rataj
Customer Happiness Lead
Spojme se na Linkedinu! 🤗