Poznáváte se? Tak na vlastní kůži zažíváte to, čemu se v odborných kruzích říká prokrastinace nebo-li chorobné odkládání povinností. Nemusíte se bát, nejde o žádnou psychosomatickou nemoc a rozhodně se nejedná o nic ojedinělého. Studie ukazují, že s prokrastinací bojuje přes 45% světové populace a prognózy pro následující roky počítají s dalším nárůstem. Dílčí podíl na tom jistě mají neustále se zvyšující nároky na výkony jedince. Tělo se tak jen brání psychickému vyčerpání.


Nicméně, není potřeba podléhat beznaději. Prokrastinace se dá řešit. Chce to jen trochu na sobě zapracovat a uvědomit si, odkud vaše nechuť k práci a potřeba věci odkládat pramení.


1. MÁTE TOHO PŘÍLIŠ

Stává se, že úkolů je někdy příliš nebo jejich řešení vyžaduje vaši maximální pozornost a koncentraci. Nevíte, kde začít a o slovo se začne hlásit prokrastinace: raději věc odložíte na později, na vhodnější dobu nebo až bude dostatek času se jí věnovat. Jenže to se “nikdy” nestane.

Řešení: Rozdělte si své úkoly na menší části po 15 - 45 minutách. Mezi jednotlivými činnostmi si udělejte krátkou pauzu. Nemusíte vše zvládnout najednou. Úkoly si rozepište, ať víte co vás čeká. Někoho uspokojí to, že si splněné úkoly může fyzicky “odškrtnout”.


2.OŠKLIVÍTE SI PRÁCI PŘEDEM

Místo toho, abyste se do práce pustili hned, přemýšlíte nad tím jaká to bude hrůza a jaké příjemnější činnosti byste místo toho mohli dělat. Celou činnost si tedy zprotivíte dopředu a je tedy logické, že se vám pak do ní nechce.

Řešení: Zkuste se k celé situaci postavit jinak. Je potřeba si uvědomit, že vás splnění daného úkolu nezabije. Ba naopak! Představte si ten pocit, jaký se obvykle dostaví, když úkol splníte. Ten výsledný pocit, že jste překonali sami sebe, bývá k nezaplacení.


3. ŠPATNÉ NAČASOVÁNÍ

Lidé často prokrastinují, když jsou unavení a místo toho, aby se pustili do práce raději “visí” na sociálních sítích nebo vyhledávají jinou formu úniku či odpočinku a následně se cítí špatně, kvůli tomu, že nestihli udělat vše co si naplánovali. Dále existuje poměrně velká část populace, která pracuje proti svému přirozenému biorytmu, tedy v nevhodnou denní či noční dobu.

Řešení: Zamyslete se nad tím, kdy se vám nejlépe pracuje. Je to hned po probuzení, odpoledne nebo snad v noci, kdy vás nikdo a nic neruší? Ty nejtěžší úkoly si plánujte na danou dobu. Ve svém pracovním harmonogramu se naopak vyvarujte časům, kdy býváte unavení a moc vám to nemyslí. Jen tak prokrastinaci potlačíte.


4. NEMÁTE PLÁN

Jedním z hlavních důvodů proč lidé své úkoly neustále odkládají je ten, že jim chybí jasně daný plán. Je snadné na něco zapomenout nebo odložit, pokud na konci dne nemáte v ruce nic na základě čeho svou aktivitu vyhodnotíte a převezmete tak za ní zodpovědnost.

Řešení: Pomoci vám může diář nebo plánovací kalendář. Naplánujte si své úkoly v souladu s vaším biorytmem, sledujte svůj denní plán v průběhu dne a ujistěte se, že se ho bez problému držíte. Pokud ne, upravte ho. Dejte si závazný termín, kdy jednotlivé úkoly splníte a držte se ho.


5. JSTE V TOM SAMI

Možná se s vašimi problémy cítíte sami a bez podpory. Možná vám chybí někdo, s kým byste se mohli o průběžné výsledky svých činností podělit. V zaměstnání je to jednoduché. Každý z nás má svého šéfa, kterému se musí zodpovídat a předkládat mu výsledky své práce. V případě privátních úkolů to není tak jednoduché.

Řešení: Najděte si někoho, koho si vážíte a kdo vás bude v určitých intervalech kontrolovat. Když v tom nejste sami a máte někoho, kdo ví o vašich stanovených úkolech, povede vás to k jejich plnění. V tu chvíli totiž nesplněním nezklamete jen sebe, ale i druhé.


Každý občas prokrastinuje, je to přirozené, protože vjemů a informací, které člověk musí za den zpracovat neustále přibývá. Kvůli svým “neúspěchům” se zbytečně nestresujte a ani se za ně netrestejte. Zaměřte se raději na lepší plánování svých úkolů a snažte se odbourat negativní povahové vzorce, které vám k dosažení vašich cílů brání.