Aplikace Sloneek je na trhu téměř deset let, a proto není divu, že prošla několika zásadními proměnami nejen z pohledu funkcionalit, ale že jsme proměnili i její design včetně barevné škály. Pro tyto změny jsme vždy měli dobrý důvod, který nejčastěji souvisel s přechodem na novou technologii aplikace. Nabízím dnes Vám krátký výlet do historie, jak se Sloneek proměňoval v čase.

Začali jsme jako iDovolenka

Na úvod je třeba zmínit, že oproti první verzi prošel proměnou i samotný název aplikace. Ta se totiž původně jmenovala iDovolenka. A uměla zhruba to, co říká název - byla to prostá evidence dovolených, s fixním počtem událostí absence, bez jakýchkoliv pracovních fondů, dashboardu či pokročilých reportů. Popravdě, pokročilého na ní nebylo téměř nic, ale na to, abychom si na českém a slovenském trhu otestovali zájem o jednoduché cloudové řešení pro personalistiku to stačilo.

Psal se rok 2012 a my jsme vydali aplikaci, která uměla v cloudu registrovat dovolenky, a dokonce běžela na iPadu a na mobilech.

Na tu dobu celkem cool 😎

Pro pobavení, jak jsme dělali video klipy v Powerpointu, přičemž voiceover (hlas videa) nahrávala moje manželka na iPhone s dekou hozenou přes hlavu kvůli odhlučnění tramvají a sousedů. Hudba vznikla na iPadu v Garage Bandu, a výsledek jsme sesadili v iMovie.


Je pravda, že propočty úspory, na kterých toto video stojí, se od té doby mnoho nezměnily. Sice už licence jednoho uživatele nestojí 16 Kč za měsíc, ale zvýšená cena je kompenzovaná novými funkcionalitami a celkově podstatně vyšší přidanou hodnotou. A pak jsme se rozhodli, že nás to nejen baví, ale že v této aplikaci vidíme budoucnost a začali jsme plánovat další vývoj.

První Sloneek

Naše první logo

V té době se k nám přidal Filip, který aplikaci za pár měsíců přeprogramoval od nuly. To byl první evoluční skok, který nás mimochodem připravil na další radikální posuny, kterých se od té doby nebojíme 😉 iDovolenku jsme poslali do věčných digitálních lovišť, aby uvolnila místo prvnímu Sloneekovi. Vše bylo nové - měli jsme číselníky, individuálně definovatelné fondy, a šlo v něm zadat a schválit různý typy absencí. Začali jsme nabírat zákazníky, z nichž většina je s námi dodnes.

První Dashboard


První verze kalendáře

Druhý Sloneek

Jako druhý programátor se k nám přidal Peter, a dalšího Sloneeka jsme opět přepsali od prvního řádku. To už vznikla aplikace, která je s námi do dnešních dní. Je totiž postavena na nejmodernějších technologiích, které s tím, jak se posouvají kupředu, průběžně posouvají i celou naší aplikaci. Designově jsme si víc pohráli s motivem zvířat a džungle. Chtěli jsme, aby aplikace byla celkově veselá, přívětivá, hravá. To se nám docela povedlo, a začínali jsme nabírat i slušnou zákaznickou základnu.

Přihlašovací obrazovka byla vysloveně veselá
Obsah Dashboardu se prakticky od té doby nezměnil
I kaledáře si zachovávají svou funkcionalitu, ale zatím jsme neměli kalendář integrovaný napříč všemi moduly

Jakkoliv se design aplikace většině lidem líbil, my jsme cítili, že musíme jít ještě o krok dál...

Třetí Sloneek

Tentokrát jsme se rozhodli, že k redesignu přistoupíme profesionálně. Následující design jsme si proto nechali zpracovat od velmi nadaného Košického grafického designéra Tomáše Eisnera. Ten pro nás připravil kompletní novou identitu, která potlačuje motiv slona a určitou hravou abstrakcí dochází k fúzi zavináče a sloní hlavy.

Pár dní nám trvalo, než jsme se sžili s logem a dalších pár týdnů jsme si zvykali na nové barvy. Zadání na Tomáše obsahovalo požadavek na radikální změnu, zapamatovatelnost, odvážné provedení… Tak nám naši představu kompletně naplnil.

On sám se o volbě barev vyjádřil takto:

Tomáš Eisner - Allrounder at Sport Shop - Sport-Raith Inh. Heinz-Jörg Raith  | LinkedIn

“Vizuálna identita a logo progresívnej IT značky vyvíjajúcej HR aplikáciu sloneek je navrhnutá ako veľmi pestrá, výrazná, čím komunikuje svoj otvorený a moderný prístup, k tak byrokratickej téme ako je segment HR.

Výraznosť a odlíšiteľnosť vizuálnej identity je postavená na typografii a pestrosti farieb. Farebná paleta je založená na kontrastoch zemitých a saturovaných farieb a nahradení bielych podkladových plôch „slonovinovou/pieskovou“ farbou.

Jej pestrá farebnosť ponúka funkčné možnosti pri prehľadnej práci s dátami, tabuľkovými nástrojmi a komplexnú navigáciu samotnej aplikácie. Charakter tematických layoutov je variabilný a osobitne komunikovateľný v očiach potenciálnych zákazníkov aj budúcich členov tímu na eventoch, konferenciách ale aj v onLine marketingu,kde značku odlišuje od konkurencie výrazným ale zároveň príjemným vyžarovaním.”

Barevná paleta je velice pestrá a dává nám prostor pro hru s jednotlivými pvky aplikace.

Celkově jsme si nový design velmi oblíbili a těšili jsme se, jak ho budeme aplikovat na web, a hlavně do aplikace.

Grafický styl jsme doplnili o náznak typických uživatelů v jejich prostředí, na který aplikujeme monotonální filtr.

Nový design aplikace jsme spustili společně s novým webem.

Nový Dashboard s hodně zvýrazněnou docházkou a barevnými grafy

V prvním kroku implementace nového designu jsme udělali jeden krok vedle, který nám zákazníci dali během našeho průzkumu téměř jednotně najevo - barvy uživatelé přijali převážně pozitivně, ale absolutně nepřijalil font. Použili jsme moderní Spoof, který však hlavně menší čísla zobrazoval tak, že si na ně většina uživatelů stěžovala pro nízkou čitelnost.

Aplikace fontu Spoof

Rozhodli jsme se proto změnit font na Inter, se kterým jsme zatím spokojeni my i uživatelé.

Po výměně fontu za Inter

Zákazníky, kteří jsou s námi jíž pár let můžu ubezpečit - v dohledné době žádné zásadní změny designu již nechystáme 😊. I tak jsme připraveni reflektovat na zpětnou vazbu uživatelů, kterou rádi zapracujeme, pokud se jen trochu shoduje s naší dlouhodovou produktovou vizí.

Zpětně je až neuvěřitelné, kam se posunul obecný vkus na vzhled online aplikace. Vždy, když jsme uvedli nový design, tak v té konkrétní době byl naprosto moderní, ale dokázal zastarat během jen několika málo let. Proto, když říkáme, že nějakou dobu zůstaneme při tom, co máme, je potřeba u toho... 🤞